«ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը Հայաստանում բարեփոխումների նոր փուլ է բացում». Կորյուն Նահապետյան
Մարտի 28-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Ողջունելով ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին` Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ է բացում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացման եւ այդ շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նշանակալի մասնակցության համար:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է դեսպանին Ազգային ժողովի կողմից ընթացիկ տարվա ապրիլին նախատեսվող համաձայնագրի վավերացման մասին եւ հույս հայտնել, որ ԵՄ անդամ պետությունները նույնպես մոտակա ժամանակահատվածում ձեռնամուխ կլինեն դրա վավերացմանը:
Կորյուն Նահապետյանը նկատել է, որ համաձայնագիրը համագործակցության լայն հեռանկարներ ունի հանձնաժողովի իրավասության ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցերում, այդ թվում` հակամարտությունների կարգավորման եւ ճգնաժամերի կառավարման, աղետների ռիսկերի նվազեցման, սահմանների կառավարման, ոստիկանության բարեփոխումների եւ այլ հարցերում:
Դեսպան Սվիտալսկին նշել է, որ ԵՄ անդամ պետությունների կողմից խոչընդոտներ չի տեսնում քննարկվող համաձայնագրի վավերացման հարցում` ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի միջազգային պայմանագրերի վավերացման իր ընթացակարգը: Դեսպանը նաեւ տեղեկացրել է, որ հունիսից համաձայնագրի դրույթների մեծ մասն արդեն կարող է իրականացվել`  նախքան դրա վավերացումը ԵՄ անդամ պետությունների կողմից:
Պյոտր Սվիտալսկին նշել է նաեւ, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է զարգացնել եւ ընդլայնել համագործակցությունը համաձայնագրով նախատեսված բոլոր ուղղություններով:
Հանդիպման ավարտին կողմերը երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել խորացնել փոխգործակցությունը համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման, ինչպես նաեւ դրա կատարման նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության համար անհրաժեշտ հիմքերի նախապատրաստման գործում:

Koryun Nahapetyan: RA-EU Agreement Opens New Phase of Reforms in Armenia
On March 28, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Koryun Nahapetyan received the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski.
Welcoming the Head of the EU Delegation, Koryun Nahapetyan has noted that the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement opens wide opportunities in the framework of the RA-EU cooperation, the deepening of democratic reforms and the significant participation of the RA National Assembly.
The Committee Chair informed the Ambassador about the ratification of the Agreement being designed in April of the current year by the National Assembly and expressed hope that the EU member states also would undertake its ratification also in the nearest period.
Koryun Nahapetyan has noted that the Agreement contains wide perspectives of cooperation in a number of issues concerning the spheres of the Committee’s authority, including the settlement of the conflicts and the management of crises, the decrease of disaster risks, the border management, and the reforms in police and other issues.
Ambassador Świtalski has noted that he does not see obstacles in ratification of the Agreement being under debate by the EU member states, underlining that every state has its procedure of ratification of international treaties. The Ambassador has also informed that from June the great part of the provision of the Agreement can be already carried out before its ratification by the EU member states.
Piotr Świtalski has also noted that the European Union is ready to develop and expand the cooperation in all directions designed by the Agreement.
At the end of the meeting the parties expressed readiness to deepen the cooperation in the preparation of necessary bases for the efficient implementation of the Agreement, as well as the parliamentary oversight towards its fulfillment.