«ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը Հայաստանում բարեփոխումների նոր փուլ է բացում». Կորյուն Նահապետյան
Մարտի 28-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Ողջունելով ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին` Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ է բացում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացման եւ այդ շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նշանակալի մասնակցության համար:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է դեսպանին Ազգային ժողովի կողմից ընթացիկ տարվա ապրիլին նախատեսվող համաձայնագրի վավերացման մասին եւ հույս հայտնել, որ ԵՄ անդամ պետությունները նույնպես մոտակա ժամանակահատվածում ձեռնամուխ կլինեն դրա վավերացմանը:
Կորյուն Նահապետյանը նկատել է, որ համաձայնագիրը համագործակցության լայն հեռանկարներ ունի հանձնաժողովի իրավասության ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցերում, այդ թվում` հակամարտությունների կարգավորման եւ ճգնաժամերի կառավարման, աղետների ռիսկերի նվազեցման, սահմանների կառավարման, ոստիկանության բարեփոխումների եւ այլ հարցերում:
Դեսպան Սվիտալսկին նշել է, որ ԵՄ անդամ պետությունների կողմից խոչընդոտներ չի տեսնում քննարկվող համաձայնագրի վավերացման հարցում` ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի միջազգային պայմանագրերի վավերացման իր ընթացակարգը: Դեսպանը նաեւ տեղեկացրել է, որ հունիսից համաձայնագրի դրույթների մեծ մասն արդեն կարող է իրականացվել`  նախքան դրա վավերացումը ԵՄ անդամ պետությունների կողմից:
Պյոտր Սվիտալսկին նշել է նաեւ, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է զարգացնել եւ ընդլայնել համագործակցությունը համաձայնագրով նախատեսված բոլոր ուղղություններով:
Հանդիպման ավարտին կողմերը երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել խորացնել փոխգործակցությունը համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման, ինչպես նաեւ դրա կատարման նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության համար անհրաժեշտ հիմքերի նախապատրաստման գործում:

К.Нагапетян: “Соглашение РА – ЕС открывает новый этап реформ в Армении”
28  марта председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности К.Нагапетян принял   главу делегации ЕС в Армении, посла П.Свитальского.
Приветствуя посла, К.Нагапетян отметил, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС открывает широкие возможности для сотрудничества РА – ЕС, углубления демократических реформ в Армении и, в этих рамках, весомого участия НС.
Председатель комиссии проинформировал посла о намечаемой в НС в апреле ратификации соглашения и выразил надежду, что государства-члены ЕС также в ближайшее время ратифицируют документ.
К.Нагапетян заметил, что соглашение имеет широкие перспективы сотрудничества в ряде вопросов в сферах, находящихся в компетенции комиссии, в том числе в урегулировании конфликтов и управлении кризисами, снижении рисков катастроф, реформ полиции и в других вопросах.
Посол П.Свитальский отметил, что не видит препон со стороны европейских стран-членов ЕС в вопросе ратификации соглашения, подчеркнув, что каждое государство имеет свою процедуру ратификации международных договоров. Он также сообщил, что с июня большая часть положений соглашения может быть реализована до ратификации их государствами-членами ЕС.
П.Свитальский также подчеркнул, что ЕС готов развивать и расширять сотрудничество по всем предусмотренным соглашением направлениям.
В завершение встречи стороны выразили обоюдную готовность углублять взаимодействие в эффективной реализации соглашения, а также в подготовке необходимой базы для парламентского надзора по исполнению документа.